Informacje dla mediów

Informacje dla mediów, Informacje korporacyjne

EPP finalizuje pierwszą transzę przejęcia centrów handlowych M1

04/01/2018

W dniu dzisiejszym EPP poinformowała o sfinalizowaniu pierwszej transzy zakupu 12 centrów i parków handlowych o łącznej wartości 358,7 milionów euro, obejmującej cztery centra handlowe: M1 Czeladź, M1 Kraków, M1 Łódź oraz M1 Zabrze. Łączna powierzchnia najmu tych czterech centrów to 194 400 m², natomiast ich łączny dochód operacyjny netto to 25,1 mln euro.

W grudniu ubiegłego roku EPP ogłosiła przejęcie 12 centrów i parków handlowych („Portfolio M1”) od Chariot Top Group B.V., konsorcjum, w którym 25% udziałów ma Redefine Properties. Wartość transakcji to 692 mln euro. Przejęcie zostało podzielone na trzy transze, z których pierwsza została właśnie sfinalizowana, a dwie pozostałe w ciągu najbliższych trzech lat.

Wszystkie obiekty usytuowane są w atrakcyjnych lokalizacjach (łączna powierzchnia działek to ponad 195 hektarów) tuż przy drogach szybkiego ruchu. Centra pozyskane przez EPP są jednopiętrowe, w pełni wynajęte. Wśród najemców parków M1 są popularne hipermarkety Auchan, a także liczne lokalne i międzynarodowe marki, takie jak np. MediaMarkt, OBI, TK Maxx, H&M i C&A. Współczynnik średniego czynszu do obrotu wynosi poniżej 9%. Całe portfolio objęte jest umową typu master lease zawartą z Metro AG, która wygasa w kwietniu 2024 r.

Po sfinalizowaniu całej transakcji spółka stanie się właścicielem ośmiu regionalnych centrów handlowych M1 o powierzchni najmu brutto od 30 000 m² do 55 000 m² odwiedzanych rocznie przez ponad 40 mln klientów oraz czterech parków handlowych o powierzchni najmu brutto od 20 000 m² do 35 000 m².

Transza pierwsza została w 62% sfinansowana za pomocą kredytu i kapitału własnego EPP pochodzącego z ogłoszonej wcześniej sprzedaży nieruchomości biurowych. Ponadto, spółka zarządzana przez Oaktree Capital Management L.P. i LVS II Luxembourg II S.à r.l subskrybowały wyemitowane przez EPP akcje o wartości 112,5 mln euro (1,27 euro za akcję).

Mamy dzisiaj przyjemność ogłosić zamknięcie pierwszej transzy przejęcia portfela M1. Transakcja ta przybliża nas do naszego celu, którym jest pozostanie jednym z wiodących właścicieli obiektów handlowych w Polsce. Pomoże nam również zapewnić dodatkowe korzyści i większy wybór dla najemców oraz wzmocni nasze relacje z partnerami finansowymi – powiedział Hadley Dean, prezes EPP.

Portfolio M1 oferuje szerokie możliwości rozwoju, dzięki czemu jego przejęcie doskonale wpisuje się w naszą strategię. Pomoże nam to w przyszłości nie tylko zwiększyć dochód operacyjny netto, ale również konkurencyjność poszczególnych obiektów. Po zamknięciu całej transakcji w połowie 2020 roku portfolio EPP będzie się składać z co najmniej 27 centrów handlowych o całkowitej powierzchni wynoszącej co najmniej milion metrów kwadratowych – dodał Hadley Dean.

Powrót