Informacje dla mediów

Informacje dla mediów, Informacje korporacyjne

EPP po trzech kwartałach to dynamiczny wzrost zysku

19/12/2017

• Zysk przypadający na akcjonariuszy: 59,2 mln euro
• Zysk na jedną akcję: 8,41 eurocentów
• Kapitalizacja rynkowa: 962 milionów euro
• Współczynnik powierzchni wolnej: 1,99%
• Średnio ważony okres najmu powierzchni handlowej: 4,7 lat
• Zakup Galerii Solna w Inowrocławiu za 55,4 mln euro
• Otwarcie trzeciego etapu Outlet Park Szczecin (3 300m²)
• Po zakończeniu raportowanego okresu zakup 12 nieruchomości z portfela M1 z kwotę 692 mln euro

EPP ogłosiła dzisiaj wyniki po trzech kwartałach kończących się 30 września 2017 r. („okres”). Po raz kolejny wzrósł zysk przypadający na akcjonariuszy – 59,2 mln euro, czyli 8,41 eurocentów w przeliczeniu na jedną akcję. Na koniec okresu w portfelu spółki znajdowało się 14 nieruchomości handlowych, dziewięć biurowych oraz dwa projekty w budowie. W tym czasie spółka konsekwentnie realizowała swoją strategię osiągnięcia pozycji czempiona powierzchni handlowych w Polsce – kupując kolejne centra handlowe i modernizując już posiadane obiekty.

Bardzo cieszymy się z kolejnych, solidnych wyników oraz z faktu, że wszystkie kluczowe wskaźniki są zgodne z naszymi oczekiwaniami – powiedział Hadley Dean, prezes EPP. Zysk netto za raportowany okres wyniósł 56,406 mln euro, natomiast całkowita wartość aktywów netto (NAV) wyniosła 844 mln euro, co w przeliczeniu na jedną akcję równa się 1,20 euro NAV. Odwiedzalność obiektów handlowych wzrosła w tym okresie o 5,1%, natomiast obroty – o 9,6%. Wskaźnik długu do wartości pozostał na niezmienionym poziomie 52,7%, natomiast średni koszt długu wyniósł 2,09%.

Konsekwentnie realizujemy nasz cel – pozostanie wiodącym właścicielem centrów handlowych w Polsce – kupiliśmy Galerię Solną w Inowrocławiu oraz oddaliśmy trzeci etap Outlet Park Szczecin, który zwiększył powierzchnię najmu centrum o 3 300 m² i zwiększył roczny zysk operacyjny netto o 0,7 mln euro – powiedział Dean.

Już po zakończeniu okresu raportowania EPP poinformowała o wartym 692 mln euro zakupie portfela centrów handlowych M1, składającego się z 12 nieruchomości oraz o sprzedaży trzech biurowców. – Jesteśmy coraz bliżej naszego celu, którym jest wykorzystanie zarówno skali, jaki i relacji z najemcami, do tego, aby stać się wiodącą, generującą przychody spółką nieruchomościową, która swoim akcjonariuszom gwarantuje wysokie zyski – dodał Dean.

Największą część portfela spółki stanowią nieruchomości handlowe, których całkowita powierzchnia najmu (GLA) wzrosła w raportowanym okresie z 402 638 m² do 426 845 m². W ciągu dziewięciu miesięcy liczba należących do EPP nieruchomości handlowych wzrosła z 10 do 15. Udział powierzchni wolnej wyniósł 1,99%, natomiast wskaźnik czynszu do sprzedaży wzrósł do 10,1%, przy wskaźniku kosztów najmu na poziomie 13,3%. Średnie ważone warunki najmu liczone na podstawie GLA wyniosły 5,3 lat, natomiast liczone na podstawie zysku operacyjnego netto – 4,74 lata. Powierzchnia biurowa to 188 795m² GLA, przy wskaźniku powierzchni wolnej na poziomie 2,7%. Średnie ważone warunki najmu liczone na podstawie zysku operacyjnego netto to 3,8 lat, natomiast liczone na podstawie GLA to 3,7 lat.

Mówiąc o dwóch projektach w budowie, realizowanych w Warszawie, Dean wyjaśnił, że „budowa Galerii Młociny przebiega zgodnie z planem, zarówno, jeśli chodzi o terminy, jak i budżet.” Obiekt jest wynajęty w 57%, a jego głównymi najemcami będą między innymi takie marki, jak MediaMarkt, Zara, Intermarche, Van Graaf, H&M, C&A, Go Sport, Rossman i Smyk. Prace przy projekcie Towarowa również przebiegają zgodnie z planem.

Jesteśmy przekonani, że siłą napędową naszego sukcesu są ludzie. W ciągu ostatnich trzech kwartałów skupiliśmy się na wzmacnianiu zespołu zarządzania aktywami – powiedział Dean. – Ten niezwykle doświadczony i wyspecjalizowany zespół gwarantuje najemcom właściwe wsparcie techniczne i administracyjne, co pozwala zwiększać obroty w naszych projektach. Ponadto zespół dba o poprawę miksu najemców w centrach handlowych i jest odpowiednio przygotowany do tego, aby sprostać zadaniom wynikającym z większego portfela w wyniku zakupu portfela M1.

Jesteśmy dumni z naszego portfela wysokiej jakości przynoszącego atrakcyjne i gwarantowane dochody, zlokalizowanego na najbardziej dynamicznym rynku Europy, o rosnącej gospodarce i kwitnącym rynku konsumenckim. Jesteśmy przekonani, że mamy możliwości, aby korzystać z tych warunki rynkowe i zostać największym właścicielem nieruchomości handlowych w Polsce – podsumował Dean.

Powrót