Informacje dla mediów

Informacje dla mediów, Pozostałe

Henderson Park tworzy spółkę joint venture z EPP

25/06/2019

Henderson Park przejmuje 70 proc. udziałów w portfolio nieruchomości biurowych o powierzchni 105 tys. mkw., tworzy spółkę joint venture z EPP Henderson Park, platforma nieruchomości private equity skupiona na europejskim rynku, ogłasza zakończenie transakcji przejęcia 70 proc. udziałów w portfolio obejmującym 11 nowo wybudowanych budynków biurowych zlokalizowanych w najszybciej rozwijających się miastach w Polsce. Obiekty pozyskano od EPP, wiodącego inwestora w sektorze nieruchomości handlowych w Polsce, notowanego na giełdzie w Johannesburgu (JSE). EPP obejmie 30 proc. udziałów w joint venture i będzie dalej zarządzać nieruchomościami we współpracy z doświadczonym zespołem asset management Henderson Park.

Transakcja pozwala Henderson Park na uzyskanie strategicznej pozycji na polskim rynku nieruchomości po atrakcyjnej cenie wejścia i nawiązanie współpracy z silnym lokalnym partnerem z wieloletnim doświadczeniem w Polsce.

Portfolio w pełni wynajętych nieruchomości obejmuje 105 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, w większości klasy A, znajdującej się w 11 budynkach ulokowanych w trzech z pięciu największych polskich miast, w tym:

• Znajdujący się w drugim co do wielkości mieście w Polsce, Krakowie, O3 Business Campus, na który składają się trzy 11 piętrowe budynki o łącznej powierzchni 55 765 mkw. i 1 205 miejsc parkingowych;
• Zlokalizowany w piątym pod względem wielkości mieście w Polsce, Poznaniu, Malta Office Park, gdzie znajduje się sześć wolnostojących budynków z 5 lub 6 piętrami o łącznej powierzchni 29 065 mkw. oraz 599 miejsc parkingowych;
• Położony w trzecim pod względem wielkości mieście w Polsce, Łodzi, Symetris Business Park, w którym ulokowano dwa 10 piętrowe budynki o powierzchni 19 287 mkw. oraz 383 miejsc parkingowych.

Wszystkie nieruchomości objęte transakcją otrzymały certyfikaty BREEAM na poziomie „bardzo dobry”, posiadają najwyższy standard wykończenia i umożliwiają ich najemcom dowolną możliwość aranżacji przestrzeni. Nieruchomości w portolio, w którym na każdego najemcę przypada średnio 2 500 mkw. powierzchni, czerpią przychody od zdywersyfikowanej bazy 40 międzynarodowych i krajowych najemców, w tym z długoterminowych umów z tak renomowanymi podmiotami jak McKinsey, Philips, Nordea Bank i Grant Thornton. Obiekty wyróżnia korzystna lokalizacja względem centrów miast, renoma na lokalnym rynku oraz łatwy dostęp do środków transportu publicznego.

Stała poprawa wskaźników ekonomicznych i wzrost PKB na poziomie 5,1 proc (dane ING Bank) w 2018 r., w połączeniu z mocnymi fundamentami makroekonomicznymi i korzystnymi prognozami, czynią z polskiej gospodarki jedną z najbardziej stabilnych w Europie. Niska stopa bezrobocia wraz z rosnącym dochodem rozporządzalnym przyciągają z kolei do Polski nowe inwestycje, a zwiększenie obecności największych międzynarodowych korporacji przyczynia się do poprawy wydajności gospodarki napędzanej przez usługi.

Transakcja stanowi dla nas okazję do wejścia na polski rynek, na którym widzimy duży potencjał i atrakcyjne warunki do rozpoczęcia działalności. Przeprowadzenie jej wspólnie ze spółką notowaną na giełdzie dobrze wpisuje się w naszą strategię poszukiwania unikalnych i innowacyjnych metod dostępu do inwestycji na rynkach nieruchomości dla naszych klientów. Z zadowoleniem oczekujemy współpracy z EPP, doświadczoną spółką giełdową, przy zarządzaniu portfolio wysokiej jakości nieruchomości biurowych, jak i rozwoju naszych relacji w przyszłości – powiedział Nick Weber, współzałożyciel Henderson Park.

Partnerstwo to pozwoli Henderson Park czerpać korzyści z naszej wiedzy i doświadczenia, a nasi najemcy będą mogli nadal korzystać z usług zarządzania biurami o najwyższej jakości. Transakcja pozwoli nam jednocześnie skupić się na strategicznych celach biznesowych, czyli na rozwoju naszego portfela nieruchomości handlowych na jednym z najbardziej dynamicznych rynków w Europie. Wierzymy, że jest to najlepsze rozwiązanie dla naszych najemców i akcjonariuszy – stwierdził Hadley Dean, prezes EPP.

Doradcami prawnymi przy transakcji były kancelarie Linklaters (Henderson Park) oraz Dentons (EPP), natomiast rolę doradcy komercyjnego dla EPP pełnił Colliers.

Powrót