• Zysk do podziału wzrósł o 48% do 23,7 mln euro.
• Łączna wartość portfela przekroczyła 2 mld euro.
• Dzięki przejęciu pierwszej transzy portfolio M1 portfel nieruchomości EPP wzrósł o 194 000 m² wysokiej jakości powierzchni handlowej.
EPP, wiodący właściciel i zarządca centrów handlowych w Polsce, zakończył I kwartał 2018 r. z zyskiem do podziału na poziomie 23,7 mln euro (wzrost o 48%). W I kwartale br. firma EPP sfinalizowała przejęcie pierwszej transzy portfolio M1, która obejmowała cztery nieruchomości o łącznej powierzchni 194 000 m², dzięki czemu zwiększyła wartość portfela spółki do ponad 2 mld euro.
Zysk netto w I kwartale 2018 r. ukształtował się na poziomie 21 mln euro, natomiast wartość netto aktywów wyniosła 966 mln euro, co w przeliczeniu na jedną akcję wynosi 1,33 euro. Współczynnik LTV (stosunek długu do wartości) na koniec marca wyniósł 51%, przy średnim koszcie finansowania na poziomie 2,28%.
– Wzrost naszych wyników spowodowany jest w głównej mierze dobrymi rezultatami działalności operacyjnej, wspieranej aktywnym zarządzaniem nieruchomościami i korzystnymi warunkami makroekonomicznymi w Polsce. Obecnie koncentrujemy się na współczynniku LTV, stale pracujemy nad jego obniżeniem do docelowych poziomów – powiedział Hadley Dean, prezes zarządu EPP.
Poziom obrotów generowanych przez naszych najemców utrzymał się na stabilnym poziomie, a liczba klientów odwiedzających centra handlowe EPP wzrosła o 2,2%. – Wprowadzone w marcu ograniczenie, na skutek którego w dwie niedziele w miesiącu obowiązuje zakaz handlu, nie miało istotnego wpływu na wyniki naszej działalności, głównie dlatego, że przełożyło się to na wzrost liczby osób odwiedzających galerie w piątki, soboty i poniedziałki – mówi Dean.
Nowe nieruchomości z portfolio M1, czyli M1 Czeladź, M1 Kraków, M1 Łódź i M1 Zabrze, odnotowały dobre wyniki, a dalsza poprawa spodziewana jest po planowanym na najbliższe miesiące otwarciu marketów budowlanych sieci OBI w Krakowie, Łodzi i Zabrzu.
EPP nieustannie dąży do podniesienia wartości posiadanych aktywów poprzez ich rozbudowę i renowację. W I kwartale 2018 r. spółka rozpoczęła realizację wielu projektów modernizacyjnych, do których zaliczyć można m.in. opracowanie projektu architektonicznego dla nowej części gastronomicznej w Pasażu Grunwaldzkim oraz analizę możliwości rozbudowy Twierdzy Zamość. – We współczesnych centrach handlowych rośnie znaczenie przestrzeni przeznaczonych na gastronomię i rozrywkę. W EPP dokładamy wszelkich starań, aby zlokalizowane w naszych inwestycjach food courty przekształcić w atrakcyjne i klimatyczne strefy restauracyjne chętnie odwiedzane przez klientów – powiedział Hadley Dean.
Budowa flagowej inwestycji EPP, czyli warszawskiej Galerii Młociny, przebiega szybciej niż zakładano, a obiekt jest już wynajęty w 75%. Przychody z najmu inwestycji są obecnie większe o 0,5 mln euro rocznie niż zakładane w pierwotnym budżecie. – W przypadku Galerii Młociny cieszymy się zwłaszcza z zainteresowania, z jakim spotykamy się ze strony międzynarodowych sieci handlowych, które do tej pory w ogóle nie były obecne na polskim rynku – powiedział prezes Dean. Otwarcie inwestycji zaplanowane jest na wiosnę 2019 r.
W kolejnych kwartałach EPP będzie koncentrować się na integracji niedawno przejętych obiektów ze swoim portfelem, analizując możliwości związane z zarządzaniem aktywami. Spółka będzie również kontynuować sprzedaż obiektów biurowych.