Informacje dla mediów

Informacje dla mediów, Informacje korporacyjne

Udane wejście na polski rynek Echo Polska Properties

27/01/2017

Warszawa, 18 stycznia 2017 – Spółka Echo Polska Properties, choć powstała dopiero w tym roku, już zaznaczyła swoją obecność na polskim rynku nieruchomości handlowych i biurowych. Bilans minionych miesięcy to udane wejście na dwie giełdy – w Luksemburgu i Johannesburgu oraz kupno szeregu nieruchomości w kilku miastach Polski, które pozwoliły zbudować portfel aktywów wyceniany na 1,5 miliarda euro.

Możemy śmiało powiedzieć, że wejście EPP na polski rynek nieruchomości oraz na zagraniczne giełdy było sukcesem – powiedział Hadley Dean, prezes EPP. – Niewiele jest spółek, które dokonały aż tyle w ciągu niecałego roku działalności.

Patrząc na dynamiczną działalność EPP łatwo zapomnieć, że spółka ta powstała na początku tego roku, utworzona na mocy umowy zawartej przez południowoafrykański fundusz Redefine Properties i Echo Investment, jako pierwsza w Polsce spółka inwestycyjna o formule REIT skoncentrowana na nieruchomościach w Polsce.

Rozpoczynając działalność, EPP zarządzała aktywami wartymi 1,18 mld euro; miała też podpisaną z Echo Investment umowę gwarantującą – przez najbliższe trzy lata -prawo pierwokupu części obiektów biurowych bądź́ handlowych obecnie budowanych lub projektowanych przez Echo Investment.
Korzystając z tego prawa już w październiku EPP podpisała z Echo Investment przedwstępną umowę kupna siedmiu budynków biurowych z ok. 112 tys. m.kw. powierzchni najmu. Łączna wartość nieruchomości w dniu podpisania umów wynosiła niemal 264 miliony euro. Przedmiotem transakcji były biurowce O3 Business Campus w Krakowie, Tryton Business House w Gdańsku, A4 Business Park w Katowicach oraz Symetris Business Park w Łodzi.

Również w październiku EPP i Echo Investment podpisały warte 120 mln euro umowy dotyczące wspólnego zakupu terenu i budowy inwestycji przy ul. Towarowej 22 w Warszawie. Towarowa to największa dostępna komercyjna działka w centrum stolicy, która za kilka lat stanie się tętniącym życiem centrum handlowo-rozrywkowym i flagową inwestycją obu firm.

Wcześniej – w sierpniu i wrześniu – EPP odnotowała udany debiut na giełdach w Luksemburgu i Johannesburgu, plasując 71,5 miliona akcji i pozyskując 100 milionów euro.

Udane wejście na te giełdy wyraźnie pokazało atrakcyjność EPP i jej modelu biznesowego, a także atrakcyjność polskiej gospodarki – ocenił debiut EPP jej prezes, Hadley Dean. – Uzyskaliśmy także dostęp do kapitału potrzebnego na dalszy rozwój, natomiast obecnym i przyszłym akcjonariuszom zapewniliśmy możliwość inwestowania na wysoce atrakcyjnym europejskim rynku.

Od początku powstania EPP rozbudowuje istniejące obiekty i kupuje nowe. Szczecińska galeria handlowo-rozrywkowa Galaxy, której rozbudowa rozpoczęła się w czerwcu tego roku, a której zakończenie planowane jest czwarty kwartał 2017 roku, już teraz może się pochwalić 70% wynajmem nowej powierzchni.

Podobnie jest z innym obiektem w tym mieście, Outlet Park Szczecin, który nie może narzekać na brak najemców i który rozpoczął IV etap rozbudowy, którego zakończenie przewidziane jest na koniec 2017 roku, natomiast 100% wynajmem może się pochwalić Galeria Sudecka w Jeleniej Górze.
Najświeższą inwestycją EPP (grudzień 2016) w tym roku było kupno parku handlowego Zakopianka w Krakowie za 54 miliony euro.

To był dla nas bardzo udany rok – powiedział Hadley Dean. – Z niecierpliwością czekam na kolejny, który z pewnością będzie jeszcze lepszy.

Powrót