Informacje dla mediów

Informacje dla mediów, Informacje korporacyjne

EPP i Echo Investment pozyskały kredyt na refinansowanie Galerii Młociny w wysokości 145.2 miliona euro

03/04/2024

EPP, największy zarządca nieruchomości handlowych w Polsce pod względem powierzchni najmu, wraz z Echo Investment – największym polskim deweloperem, z sukcesem pozyskały kredyt o wartości 145,2 mln euro na refinansowanie centrum handlowego Galeria Młociny w Warszawie. Pięcioletni kredyt został zaklasyfikowany jako spełniający kryteria Taksonomii UE. Galeria Młociny, należąca do EPP (70% udziałów) i Echo Investment (30% udziałów), jest projektem zgodnym z celem środowiskowym Taksonomii UE w zakresie adaptacji do zmian klimatu.

Erste Bank Group AG (Austria), Rand Merchant Bank (RMB) – oddział FirstRand Bank Limited (Republika Południowej Afryki) i Santander Bank Polska (Polska) działały jako inicjatorzy nowego kredytu, a Santander Bank Polska również jako agent kredytu, agent zabezpieczeń i bank prowadzący rachunki. Okres kredytowania wynosi pięć lat z płatnością balonową na koniec tego okresu i bez wymogu amortyzacji.

Nowe finansowanie dla Galerii Młociny to pierwsza tak duża transakcja na polskim rynku nieruchomości handlowych po pandemii. Potwierdza ono wysoką jakość budynku i wskazuje na odrodzenie rynku handlowego dla inwestorów i dostawców kapitału. Refinansowanie będzie też miało pozytywny wpływ na bilans EPP. Był to złożony proces ze względu na wartość kredytu i oczekiwania kredytodawców, ale zamknęliśmy go na korzystnych warunkach. Dla banków istotny był fakt, że Galeria Młociny jest zielonym aktywem zgodnym z kryteriami Taksonomii UE. Obiekt spełnia techniczne kryteria kwalifikacji, potwierdzające znaczący wkład w adaptację do zmian klimatu i minimalne zabezpieczenia wskazane w aktach delegowanych do Taksonomii UE – powiedział Jacek Bagiński, wiceprezes ds. finansowych w EPP.

Galeria Młociny to solidne aktywo w portfelu Echo Investment, które wyróżnia zarówno zielona charakterystyka, jak i dobre wyniki operacyjne. W 2023 roku centrum odnotowało widoczny wzrost zarówno obrotów, jak i odwiedzalności, co potwierdza jego popularność wśród klientów. Jako współwłaściciel cieszymy się, że Galeria Młociny została równie pozytywnie zweryfikowana przez wiodące instytucje finansowe, które zapewniły jej refinansowanie. To ważny sygnał także dla potencjalnych inwestorów, którzy po okresie ograniczonej aktywności, ponownie poszukują atrakcyjnych obiektów, które mogą uzupełnić ich portfele zrównoważonych nieruchomości – skomentował Grzegorz Iwański, dyrektor ds. finansowania w Echo Investment.

Galeria Młociny to jedno z najmłodszych centrów handlowych w Warszawie, które szybko stało się jedną z wiodących destynacji handlowych na mapie stolicy Polski z rosnącą liczbą klientów. Centrum handlowe jest zgodne z celem środowiskowym, jakim jest adaptacja do zmian klimatu, zdefiniowanym w Taksonomii UE i znajduje się wśród 30% najbardziej energooszczędnych budynków niemieszkalnych wybudowanych przed końcem 2020 roku. Galeria Młociny posiada certyfikat BREEAM In-Use na poziomie Excellent.

Transakcja jest kamieniem milowym w historii Erste, ponieważ jest to nasz pierwszy w Polsce kredyt dla nieruchomości spełniającej kryteria Taksonomii UE. Galeria Młociny pomoże nam osiągnąć nasze cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, czyli dostosowanie naszego portfela kredytowego do osiągnięcia zerowej emisji netto najpóźniej do 2050 roku. Silne, długoterminowe relacje z EPP pozwoliły nam zagwarantować znaczący wolumen tej transakcji, potwierdzając solidną pozycję rynku nieruchomości w Polsce – powiedział Balazs Gal, dyrektor w Erste Group Bank AG.

RMB z radością wsparło grupę EPP w uzyskaniu finansowania dla Galerii Młociny, centrum handlowego zgodnego z Taksonomią UE i z certyfikacją BREEAM. Jest to spójne z zobowiązaniem RMB do rozwijania strategii związanych ze zrównoważonym rozwojem naszych klientów. Grupa EPP jest kluczowym klientem strategicznym banku i z przyjemnością zawieramy z nią kolejną transakcję rozwijając wspólnie nasze relacje. Cieszymy się ze współpracy z Erste Group Bank AG i Santander Bank Polska w ramach tej umowy – skomentował Sashen Naidoo, Real Estate Finance Transactor w Rand Merchant Bank.

Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w refinansowaniu Galerii Młociny w roli agenta kredytu w ramach konsorcjum wraz z Erste Bank i Rand Merchant Bank. Naszym głównym celem jest wspieranie Klientów w rozwoju ich działalności na rynku nieruchomości, zwłaszcza w zakresie zrównoważonych inwestycji, takich jak Galeria Młociny. Zarówno EPP jako największy zarządca centrów handlowych w Polsce, jak i Echo Investment – największy polski deweloper – są naszymi kluczowymi Klientami, dlatego doceniamy, że mogliśmy poprowadzić tę transakcję i wzmocnić nasze relacje – dodał Bartłomiej Barej, dyrektor ds. finansowania nieruchomości w Santander Bank Polska.

Dentons doradzał i świadczył usługi prawne na rzecz kredytodawców, kredytobiorca był reprezentowany przez Clifford Chance.

Powrót