Informacje dla mediów

Informacje dla mediów

EPP oszczędza energię

24/10/2022

EPP, największy zarządca centrów handlowych w Polsce, wprowadził w swoich obiektach szereg rozwiązań mających na celu oszczędzanie energii. To odpowiedź firmy na sytuację na rynku energii, ogólnoświatowy apel o jej oszczędzanie oraz rosnące koszty mediów. Jest to także ważny krok w realizacji zobowiązania EPP, podjętego w ramach strategii ESG, czyli znaczącego zredukowania emisyjności obiektów, którymi firma zarządza. Dzięki już wdrożonym rozwiązaniom oszczędności w zużyciu energii w częściach wspólnych centrów handlowych EPP sięgają 15% w porównaniu do 2019 roku.

W 16 centrach zarządzanych przez EPP wdrożono liczne rozwiązania mające na celu redukcję zużycia energii. Skupiono się w pierwszej kolejności na zmianach w obszarach, które generują największe zużycia, czyli systemach klimatyzacji i ogrzewania oraz oświetleniu. Systemy BMS wspomagające zarządzanie instalacjami i urządzeniami w obiektach EPP zostały zmodernizowane i wzbogacone o czujniki CO2, dzięki czemu optymalizują pracę systemów wentylacji. Oświetlenie w częściach wspólnych oraz na parkingach jest zastępowane energooszczędną technologią LED oraz wyłączane o wskazanych godzinach, a liczba opraw zapalanych wewnątrz jest redukowana przy sprzyjającym oświetleniu naturalnym. W korytarzach i na klatkach schodowych specjalne czujniki włączają światło, gdy wykryją ruch. Poza godzinami pracy centrów, oświetlenie zewnętrzne działa w zakresie niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania obiektów i zapewnienia bezpieczeństwa. EPP prowadzi także program edukacyjny „DziałaMY ekologicznie” skierowany zarówno do swoich pracowników, jak i najemców lokali, który angażuje ich i zachęca do wspólnych, przemyślanych oszczędności energetycznych. Firma inwestuje również w odnawialne źródła energii, m.in. instalując panele fotowoltaiczne na terenie swoich nieruchomości, które pozwolą na ograniczenie zapotrzebowania na zewnętrzne źródła energii oraz kolejne redukcje emisyjności. W tym roku instalacje fotowoltaiczne zostały uruchomione w Galerii Amber w Kaliszu oraz w kompleksie biurowym Astra Park w Kielcach. Kolejne dwie ruszą jeszcze w tym roku.

Wdrażając naszą strategię ESG jesienią zeszłego roku, dołączyliśmy do grona firm, które chcą odpowiedzialnie korzystać z zasobów Ziemi oraz aktywnie promować takie podejście. Kluczowym elementem tych działań jest zmniejszanie energochłonności naszych obiektów, a co za tym idzie ich emisyjności. Energooszczędne rozwiązania wprowadzamy w całym portfelu naszych nieruchomości, a do przemyślanych oszczędności zachęcamy też naszych pracowników i najemców. Podjęte działania nie mają wpływu na komfort robienia zakupów oraz pracy w naszych centrach i biurowcach, a pozwalają odpowiedzialnie korzystać z energii. Jest to niezmiernie ważne, zwłaszcza teraz, gdy mogą wystąpić problemy z jej dostępnością – wszyscy powinniśmy dbać, aby jej nie zabrakło – mówi Rafał Kwiatkowski, wiceprezes ds. operacyjnych EPP.

Firma postanowiła także dołączyć do grona podmiotów, które ograniczą dekoracje świąteczne zasilane energią elektryczną.

Zastanawialiśmy się, jak odpowiedzialnie zarządzać energią, aby nie zabrakło jej w okresie zimowym, gdy zapotrzebowanie na nią rośnie. Jednocześnie wiemy, że okres Bożego Narodzenia jest szczególnie uwielbiany przez konsumentów, a dla najemców stanowi kluczowy sezon sprzedażowy, dlatego zdecydowaliśmy się zainstalować dekoracje świąteczne, ale te najbardziej energooszczędne. W tym roku stawiamy także na takie, które nie wymagają zasilania. Skrócimy również okres i godziny, w których będą podłączone do prądu – mówi Tomasz Skuza, Head of Retail Property Management w EPP.

Powrót