Informacje dla mediów

Informacje dla mediów, Informacje korporacyjne

EPP podsumowuje 2020 rok

10/03/2021

EPP, największy właściciel centrów handlowych w Polsce, przedstawia wyniki operacyjne za 2020 rok. Obroty najemców prowadzących działalność w centrach handlowych EPP wyniosły 75% wyniku z poprzedniego roku, przekraczając wartości z analogicznego okresu 2019 roku w styczniu i lutym oraz osiągając poziom zbliżony do tego sprzed pandemii w miesiącach lipiec-wrzesień. Obiekty EPP pozostają atrakcyjną lokalizacją dla szerokiego grona najemców, co potwierdza wskaźnik najmu na stabilnym poziomie 96%, otwieranie nowych sklepów oraz powiększanie powierzchni i modernizacje salonów przez najemców już funkcjonujących w centrach EPP.

Wyższa konwersja
Zakupy w sklepach stacjonarnych w centrach handlowych pozostają ulubioną formą zakupów Polaków, którzy dzięki wprowadzonym wysokim standardom sanitarnym czują się w nich bezpiecznie. Świadczą o tym m.in. stabilne poziomy odwiedzalności w centrach EPP w okresach, gdy mogą one działać bez ograniczeń. Wyraźnie widoczna jest też wyższa konwersja niż w 2019 roku, która wynika ze zmiany nawyków konsumentów. Obecnie wizyta w centrum handlowym jest krótsza, celowa, częściej skutkuje decyzją zakupową i wyższym paragonem. Klienci odwiedzają centra często w pojedynkę i z listą konkretnych potrzeb, co przekłada się na mniejszy ruch, ale wyższe wyniki sprzedaży.

Pandemia COVID-19 bardzo silnie wpłynęła na rynek centrów handlowych. Zmieniła też zachowania klientów, co znajduje odbicie w wynikach odwiedzalności skorelowanych silnie z sytuacją epidemiczną i dostępną ofertą centrów. Dopóki sytuacja się nie unormuje trudno liczyć, aby odwiedzalność w pełni wróciła do poziomu z 2019 roku. Cieszą nas natomiast wyższe obroty i konwersja w okresach, gdy centra mogą prowadzić nieograniczoną działalność. Mniejsza liczba osób robiących większe zakupy pozwala wygenerować tak ważny dla wszystkich przedsiębiorców przychód, a jednocześnie zachowywać dystans i bezpieczeństwo – powiedział Tomasz Trzósło, prezes EPP.

Wysokie standardy bezpieczeństwa
W centrach handlowych EPP skrupulatnie wdrożono rekomendowane przez rząd standardy sanitarne, aby zapewnić bezpieczeństwo klientom, najemcom i pracownikom obiektów. Obowiązuje zasada DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka, a o jej przestrzeganie dba obsługa centrów handlowych i pracownicy sklepów. O zasadach bezpiecznych zakupów przypominają materiały graficzne, piktogramy oraz komunikaty głosowe. Klienci doceniają te wysiłki i chętnie wracają do zakupów stacjonarnych w centrach handlowych EPP.

Omnichannel przyszłością handlu
Konsekwentny powrót klientów do zakupów stacjonarnych po zakończeniu każdego lockdownu dowodzi, że wzrost sprzedaży w kanale online nie przekłada się na spadek zainteresowania zakupami w centrach handlowych. Klienci, gdy tylko odzyskali możliwość zrobienia zakupów stacjonarnych, chętnie wrócili do centrów handlowych. W odpowiedzi na rozwój e-commerce i zmianę zachowań klientów, EPP rozwija innowacyjne rozwiązania mające na celu integrację zakupów stacjonarnych ze światem cyfrowym.

Głęboko wierzymy, że przyszłością handlu są rozwiązania omnichannel, które pozwalają dostarczać klientom wyjątkowych doświadczeń zakupowych niezależnie od sposobu, w jaki korzystają z oferty naszych centrów. W strategii EPP ważne miejsce zajmuje innowacyjne podejście do handlu z wykorzystaniem wielu kanałów. Dlatego wdrażamy takie rozwiązania, jak sprzedaż internetowa poprzez livestreaming oraz pracujemy nad rozwojem usług click & collect w całym portfolio. Takie podejście, łączące kanały sprzedaży online i offline, pozwala oferować naszym klientom ich ulubione koncepty w nowym wydaniu, jednocześnie budując odwiedzalność i obrót w centrach oraz skracając drogę produktu do kupującego – dodał Tomasz Trzósło.

Debiuty i metamorfozy
W minionym roku w centrach handlowych EPP pojawiły się nowe sklepy i salony ponad 20. marek. Wyjątkowe premiery miały miejsce w Galerii Młociny, w której otworzył się sklep debiutującej w Polsce sieci Primark oraz pierwszy w kraju salon Modivo w koncepcie omnichannel. Grono najemców warszawskiej galerii powiększyło się ponadto o markę biżuteryjną Pandora i wyjątkowy koncept oparty o nadawanie drugiego życia przedmiotom – Bazar Miejski.

Metamorfozę przeszła bełchatowska Galeria Olimpia. Przebudowa 8 tys. mkw. powierzchni i rekomercjalizacja centrum zaowocowała 23% wzrostem jej odwiedzalności. Nowym kluczowym najemcą została sieć spożywcza Carrefour, a do listy sklepów tego centrum dołączyło dodatkowo pięć nowych marek. Ważne debiuty i modernizacje sklepów w centrach handlowych EPP dotyczyły marek Pepco (Galeria Veneda w Łomży i Outlet Park w Szczecinie), Tchibo, Marc O’Polo (obydwie w Outlet Park) i eobuwie.pl (Galaxy w Szczecinie), a także perfumerii Sephora i Drogerie Natura (obydwie we wrocławskim Pasażu Grunwaldzkim).

Po powiększeniu wynajmowanej powierzchni wznowiły działalność salony Carry w poznańskim King Cross Marcelin i CCC (we włocławskiej Wzorcowni i kaliskiej Galerii Tęcza) oraz sklep Pepco w Galaxy. W 2020 roku zakończono także przebudowę FOODPORTU w Galaxy i prace usprawniające komunikację wokół Galerii Młociny, oraz modernizację części wspólnych w Pasażu Grunwaldzkim.

Wsparcie lokalnej społeczności w walce z koronawirusem
Centra handlowe EPP, będąc ważną częścią lokalnych społeczności, w czasie pandemii niosły pomoc okolicznym mieszkańcom i personelowi medycznemu. W minionym roku, dzięki inicjatywom pracowników centrów handlowych EPP, wsparcie w postaci maseczek, środków ochrony osobistej i płynów dezynfekujących oraz posiłków dla personelu medycznego otrzymały lokalne szpitale, a osobom samotnym i przebywającym na kwarantannie przekazano książki i gry. Maseczki i posiłki zostały kupione od najemców obiektów EPP, aby wesprzeć ich biznes w tych pełnych wyzwań czasach.

Powrót