Informacje dla mediów

Informacje dla mediów, Informacje korporacyjne

EPP podsumowuje pierwsze miesiące 2021 roku

02/06/2021

Obroty najemców w obiektach handlowych należących do EPP, największego właściciela centrów handlowych w Polsce, w maju 2021 r., czyli w pierwszym miesiącu po czwartym lockdownie, osiągnęły poziom o 13% wyższy w porównaniu do maja 2019 r. Jednocześnie odwiedzalność wyniosła 82% wartości z maja 2019 r. i była o 50% wyższa niż wiosną 2020 r. Dla porównania w lutym bieżącego roku obroty najemców były wyższe o 5% w porównaniu do lutego 2019 r., przy odwiedzalności na poziomie 74%. Dane te są odzwierciedleniem optymistycznych nastrojów konsumenckich w okresach następujących po zniesieniu ograniczeń oraz przywiązania do zakupów stacjonarnych w centrach handlowych. Pokazują jednocześnie, że pandemia zmieniła zachowania kupujących. W dobie zwiększonej ostrożności klientów rzadsze i krótsze zakupy oraz przemyślane wizyty w obiektach handlowych skutkują wyższymi paragonami.

Stabilny najem, nowi najemcy i koncepty debiutujące w regionach
Wskaźnik najmu powierzchni w centrach handlowych EPP utrzymuje się na stabilnym poziomie 95,5%, a blisko 100% najemców może obecnie funkcjonować w wysokim standardzie sanitarnym. Dzięki temu, centra mogą zaoferować szeroką i stale rozwijaną ofertę handlowo-usługową, gastronomiczną i rozrywkową powracającym klientom. W całym portfelu EPP w pierwszym półroczu 2021 r. najwięcej nowych najemców przybyło w kategorii wyposażenia domu, mody i elektroniki. W szczecińskim Galaxy ruszył pierwszy w regionie zachodniopomorskim salon HalfPrice – nowej sieci handlowej z najlepszymi markami i cenami w koncepcie off-price. Centrum powitało również trzy kolejne debiuty – marek bieliźniarskich Tezenis (pierwszy w regionie) i Intimissimi oraz autoryzowanego salonu iSpot. Pierwsza w Bełchatowie drogeria Hebe została otwarta w Galerii Olimpia, a oferta poznańskiego centrum King Cross Marcelin powiększyła się o nowy salon optyczny KODANO. Nowy najemca – BIG STAR – dołączył do oferty Parku Handlowego Zakopianka w Krakowie. W Galerii Veneda w Łomży ruszyły powiększone sklepy z markami modowymi Sinsay i Reserved. Większy salon otworzył również Sinsay w Galerii Olimpia w Bełchatowie. Mimo trudnego okresu dla usług gastronomicznych, nowe lokale uruchomili także najemcy z tego sektora, m.in. autorski koncept Planeta Burgera (Galeria Sudecka), Soya Sushi (Galeria Amber w Kaliszu), Tigon Asian Cuisine (Park Handlowy Zakopianka w Krakowie), jak również Stacja Chleba (Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu).

Po każdym lockdownie szybszy powrót większej liczby klientów do centrów handlowych
Dane z obiektów EPP pokazują, że po każdym kolejnym lockdownie Polacy chętniej wracają do zakupów stacjonarnych w centrach handlowych. Wskazują na to wyniki odwiedzalności, które po okresach ograniczeń w handlu osiągają coraz wyższe poziomy, a także rosnące obroty najemców. W lutym br., pomimo niższej odwiedzalności niż w 2019 r. (74%), obroty kształtowały się na poziomie 105% wyniku z 2019 r. Natomiast już w maju przy również niższej odwiedzalności (82%), obroty były wyższe o 13% niż w maju 2019 r., czyli przed pandemią. Najwyższe wzrosty obrotów w maju w porównaniu do 2019 r. odnotowano w kategoriach: odzież i akcesoria (26%), wyposażenie i akcesoria domowe (21%) oraz artykuły specjalistyczne, takie jak biżuteria, artykuły dla zwierząt czy sprzęt sportowy (9%). Wysoka odwiedzalność i obroty w maju, po czwartym lockdownie, dowodzą, że klienci chętnie powracają do centrów handlowych, czują się tam bezpiecznie i realizują odkładane decyzje zakupowe w preferowanym kanale sprzedaży. Postępujący program masowych szczepień wpływa na decyzje kolejnych klientów o powrocie do normalnego życia sprzed epidemii, którego zakupy są nieodzownym elementem.

Wyniki odwiedzalności centrów potwierdzają, że klienci chętnie wracają do zakupów stacjonarnych w swoich ulubionych sklepach od razu po uruchomieniu szerokiej oferty centrów handlowych. Potrzeba fizycznego kontaktu z produktem i fachowej porady personelu, a także rosnąca liczba osób zaszczepionych, ponowne otwarcie szkół, przywrócenie imprez oraz powrót do kontaktów społecznych to czynniki, które obecnie napędzają footfall w centrach handlowych. O skali uwolnionego popytu świadczą też obroty w maju, które znacząco przekroczyły poziom z 2019 r., czyli sprzed pandemii, informacje od operatorów kart płatniczych oraz badania, które wskazują, że kupujący czekali na możliwość ponownych zakupów w sklepach stacjonarnych. Wszystko to pozwala z ostrożnym optymizmem spodziewać się szybkiej odbudowy wyników sieci i firm handlowych do poziomów sprzed pandemii. Niestety właściciele centrów handlowych nie są w podobnie dobrej sytuacji – planowane zmiany artykułu 15ze ustawy covidowej odbiorą jeszcze więcej przychodu centrom i spowodują, że ich sytuacja będzie jeszcze cięższa – powiedział Tomasz Trzósło, prezes EPP.

EPP blisko lokalnych społeczności
EPP aktywnie wspiera lokalne społeczności poprzez inicjatywy CSR oparte na czterech filarach: edukacji, ekologii, zdrowiu oraz potrzebach osób żyjących w sąsiedztwie obiektów należących do firmy. Przykładem prospołecznej filozofii działania EPP jest program „5 dobrych uczynków na 5-lecie EPP” realizowany z okazji przypadającej w tym roku piątej rocznicy powstania firmy. Inicjatywa ta obejmuje aż 120 akcji skierowanych do lokalnych społeczności i realizowanych przez zespoły pracowników EPP w różnych miastach Polski.

Centra handlowe EPP otwarte i przyjazne dla wszystkich
W maju 2021 r. EPP wdrożyło na stałe w swoich centrach handlowych „Godziny ciszy”. W wybrane dni tygodnia w obiektach firmy na kilka godzin cichnie muzyka, a światła zostają przygaszone. Udogodnienie ma podnieść komfort robienia zakupów dla osób o wysokiej wrażliwości na bodźce takie jak światło czy dźwięki. W odpowiedzi na potrzeby kolejnej grupy społecznej – właścicieli zwierząt – do wszystkich obiektów zarządzanych przez EPP można wprowadzać domowe zwierzęta pod warunkiem stosowania się do zasad zawartych w regulaminach centrów oraz zadbania o komfort i bezpieczeństwo zwierząt oraz innych odwiedzających. Te z pozoru niezwiązane ze sobą zmiany prowadzą do zwiększania wrażliwości na różne potrzeby klientów odwiedzających centra EPP oraz stworzenia zróżnicowanym grupom odwiedzających jak najbardziej przyjaznych warunków do komfortowych zakupów i spędzenia czasu.

Powrót