Informacje dla mediów

ESG, Informacje dla mediów

Łąki kwietne zamiast trawników odpowiedzią centrów handlowych EPP na wyzwania obecnego świata

05/10/2021

Zakorzenione w lokalnych społecznościach centra handlowe EPP dbają o swoje otoczenie, sąsiadów i naturę. Najnowsza inicjatywa spółki – łąki kwietne – to projekt, który w centrum uwagi stawia zwiększanie bioróżnorodności miast i jest odpowiedzią na wyzwania obecnego świata, takie jak: zanieczyszczenie powietrza i niedobory wody. Tego lata w sąsiedztwie centrów handlowych EPP zamiast trawników zakwitło ponad pół hektara łąk, które pochłaniają dwutlenek węgla, nie wymagają podlewania, nawożenia i koszenia oraz stanowią schronienie dla wielu pożytecznych stworzeń. To kolejna inicjatywa spółki na rzecz środowiska. Powstałe dzięki EPP ule dla pszczół, budki lęgowe dla ptaków czy hotele dla insektów wzbogacają krajobraz miejski i sprawiają, że natura jest bliżej nas.

Łąka dla ludzi i miasta
Z inicjatywy EPP łąki kwietne zakwitły tego lata przy Galerii Solnej w Inowrocławiu (5 000 mkw.) i poznańskim centrum King Cross Marcelin (520 mkw.). W marcu przyszłego roku będzie można zobaczyć pierwsze efekty trzeciego projektu, który zainicjowano w Galerii Sudeckiej. Kwitnąca we wszystkich kolorach i pachnąca latem łąka w mieście to nie tylko odprężenie dla oczu. Łąki wpływają na jakość powietrza, wyłapując pyły tworzące smog – metr kwadratowy łąki kwietnej ma skuteczność filtrowania powietrza porównywalną do pięcioletniego drzewa[1]. Potrafią również obniżać temperaturę powietrza, co jest szczególnie istotne podczas lata w mieście.

Łąka w mieście – dla natury
Łąki wpływają na poprawę lokalnego ekosystemu – w miejskim krajobrazie to tętniące życiem wyspy bioróżnorodności, dające schronienie wielu pożytecznym zwierzętom, w tym zapylaczom, które znajdą tu też pożywienie – pyłki i nektar. Pozwalają także na bardziej racjonalne gospodarowanie zasobami i obniżenie emisji CO2. Dzięki głęboko sięgającym korzeniom łąki dobrze zatrzymują wodę, co sprawia, że są odporne na suszę i nie potrzebują dodatkowego podlewania czy nawożenia. W porównaniu z miejskimi trawnikami łąka kwietna wymaga też znacznie rzadszego koszenia.

Od firm oczekuje się obecnie odpowiedzialnego reagowania na wyzwania współczesnego świata. Łąki kwietne, które sadzimy zamiast trawników wokół naszych obiektów, są przykładem odpowiedzi EPP na aktualne potrzeby występujące lokalnie, w naszym sąsiedztwie takie jak zazielenianie miast, czy poprawianie jakości powietrza. Wierzymy, że nawet najmniejsza inicjatywa ma znaczenie i staramy się szerzyć takie podejście z nadzieją, że inni pójdą w nasze ślady. W końcu planeta Ziemia to nasz wspólny dom, o który wszyscy powinniśmy dbać – powiedziała Urszula Matej-Bil, dyrektor komunikacji EPP.

Centra handlowe EPP – bliżej natury
Łąki kwietne to jedna z wielu inicjatyw EPP. Na okalających bełchatowską Galerię Olimpia drzewach zainstalowano budki lęgowe dla ptaków, które zapewniają im bezpieczne miejsce lęgu i opieki nad pisklętami. Można je znaleźć także w kompleksach biurowych EPP np. warszawskim Parku Rozwoju czy Malta Office Park w Poznaniu. Na dachu Galerii Echo oraz Pasażu Grunwaldzkiego pojawiły się pasieki z pszczołami miodnymi. Z kolei Zielonym Zakątkiem – ekostrefą z ogrodem sensorycznym i pasieką edukacyjną – zasłynęła Galeria Solna w Inowrocławiu, otrzymując Złotą Nagrodę PRCH Awards w kategorii CSR. To wyjątkowy projekt łączący działania ekologiczne z rewitalizacją społeczną, który doceniono za zdiagnozowanie i rozwiązanie rzeczywistego problemu osób mieszkających w sąsiedztwie centrum.

________________________________________
[1] https://laka.org.pl/co-robimy/laka-antysmogowa/

Powrót